Elérhetőségek
+36-30-684-3336 info@actcontroll.hu
A vezetés lélektana
A vezetői motiváció elmélete sokakat foglalkoztat, még érdemben is sokat lehet róla beszélni. De attól még mert Maslow, vagy Herzberg tanai ismerté válnak, vagy kitágul a horizont a teljesítménymotivált vs. kudarckerülő személyiségjegyek körül, nem leszünk sokkal ügyesebbek a gyakorlatban.
A munkatárs vezetői motiválásához – a szervezeti eszközrendszereken túl – az érzelmeken keresztül vezet az út. Természetesen a feladatok és célok megfelelő kijelölése, a kompetenciák fejlesztése azonnal hat a motivációra, és sok egyéb tényező is, de valós elkötelezettség, lelkes munkavégzés, optimális teljesítmény a lelki folyamatokat is érinti. Van, aki ezt belátja, van, aki elhiszi, és van olyan is, aki tapasztalja.
Egyetlen fontos kérdés van: akarjuk-e? Ugyanis ez rendkívül idő és energia igényes. Mivel nincsenek azonos életek, a munkatársakkal kialakult viszony eltérő és sokrétű, saját magunk mentális kapacitása és mélységei pedig többnyire rejtve maradnak. Mindig van olyan vezető, aki gyakorlott „csoportjáró”, vagyis rálépett a belső fejlődés útjára. De ez nem jelenti azt törvényszerűen, hogy nekik jobban menne, mivel a viselkedés azonnali visszatükrözése és korrekciója a készségfejlesztés terepe.
Ahhoz, hogy munkahelyi kontextusban, bármilyen munkatárssal szemben ülve pontosan megtaláljuk az érzelmek egyensúlyát, ismernünk kell a saját érzelmi reakcióinkat. Tudnunk kell, vajon észleljük-e saját érintettségünket, meg tudjuk-e fogalmazni, miért szimpatikus, vagy antipatikus a másik. Látjuk-e, hogy a beszélgetést valójában melyik érzelem mozgatja? Fel tudjuk-e tárni, egy esetleges közöny valódi okát, tudunk-e élni a munkatárs büszkeségével? El tudjuk-e dönteni, hogy melyik a munkatárs számára meghatározó mentális körülmény, honnan táplálkozik az ereje, melyik az a fonal, ahol „mellé tudunk ülni?” Kontrollálni tudjuk-e az érzelmi válaszok illeszkedését az egyes interakciókban? Átéljük-e saját érzelmi erőterünket, amely valós hatást eredményez a munkatárs munkahelyi életében? Meg tudunk-e birkózni a tanulságokkal, ha „elvesztettünk” egy támogató helyzetet? Érzékeljük-e a hibáink gyökerét, tudjuk-e kezelni a másik érdekében?
 
Nincs vége a kérdéseknek. Ahogy a fejlődésnek sem. Egyszer kell belépni a kapun. Akár ezen a tréningen.
 
2011. Copyright ActControll Kft.